Andome BLOG

Son Yazılar
İthalat Nedir?

İthalat Nedir?

İthalat

İthalat, bir ülkenin yurt dışında üretilmiş olan malları satın alıp ülkeye getirmesine denmektedir. İthalat bir ülkenin dış ticaret dengesini oluşturmaktadır. İthalat özel ya da devlet tarafından doğrudan yapılabilmektedir. Yurtdışına geziye giden bir insanın gezi sırasında aldığı malları ülkesine geri getirmesi de bir ithalattır.

İhracat

İthalat İhracat Açığı

İhracat, ülkede üretilen malların yurtdışına satılması işlemine denmektedir. İhracatın ithalattan yüksek olması durumuna ticaret fazlası denmektedir. Böylece ülkedeki üretimin gelişmesine katkı sağlayabilmektedir. İthalatın ihracattan yüksek olması durumunda da ticaret açığı oluşmaktadır. Bir ülkenin ticaret açığı oluştuğunda, ülke bu borcu ödeyebilmek için farklı yerlerden borç almak zorunda kalabilir. Bu yüzden ticaret fazlası olması, ticaret açığı vermekten çok daha sağlıklıdır.

İthalat diğer bir yönüyle ülkenin dışa bağımlı bir şekilde yaşaması anlamına gelmektedir. Özelikle gıda ya da petrol gibi temel ihtiyaçlar ithal ediliyorsa bir sorun olduğunda ülkede refah seviyesi de önemli ölçüde düşecektir.

İthalat hacmi yüksek olan ülkeler bu ticaret açığını karşılayabilmek için döviz rezervlerini yüksek tutmak durumundadır. Bu yerel para birimini ya da faizleri önemli ölçüde etkileyebilir.

Ayrıca ithalatın bir avantajı da bulunmaktadır. Dışarıdan ithal edilen mallar ülkedeki yerel üreticilerin o malı nasıl üreteceğini öğrenmelerini sağlamaktadır.

İhracatı Arttırmanın Yolları

Bir ülkede ihracatı arttırmanın en önemli ve bilinen yolu üretimi arttırmaktadır. Üretimi arttırmak için ise üreticilere devlet tarafından vergi indirimi gibi teşvikler sağlanabilmektedir.

        İhracatı arttırabilmenin bir diğer yolu da diğer ülkeler ile yapılan ticaret anlaşmalarıdır. Bu anlaşmalar ile ihracat yapacak ülkeler gümrük vergilerinin düşük olmasının yararı olacağını fark ettiklerinde bu vergiyi düşürebilirler. Böylece diğer ülkeler vergi düşük olduğundan bu ilkeden ihracat yapmayı isteyebilirler.    

       Tabi ki üretim yapılan maldaki üretim maliyeti de ihracat açısından çok önemlidir. Üretim yapılan malın bulunduğu ilkedeki işçi maliyeti ne kadar yüksek olursa malın maliyeti de yüksek olacaktır. Bu yüzden satış fiyatı da yükselecektir. Mesela Amerika Birleşik Devletleri istediği malı üretebilme kapasitesine sahiptir. Ancak bunu yapmamaktadır. Çünkü işçi maliyeti yüksek olduğundan satış fiyatı da yüksektir. Bu yüzden satış yapması zordur. Bunun yerine Çin, Hindistan gibi işçi maliyeti düşük ve satış fiyatı da düşük olan ülkeler tercih edilmektedir.

Yazar:

İçerik editörlerimiz sizler için çalışıyor! Sektöre dair ipuçları ve en güncel haberlerle sizlerleyiz. Daha fazlası için bizi takipte kalın.