Andome BLOG

Son Yazılar
Hybrid Mobil Uygulama Nedir?

Hybrid Mobil Uygulama Nedir?

Günümüzdeki teknolojik çalışmalar neticesinde bilgiye ulaşma noktasında en çok kullanılanlar mobil cihazlardır. Gelinen bu teknoloji çağında hemen hemen herkes bir telefon, tablet ya da laptop gibi bir mobil cihaza sahiptir. Tabi ki bu mobil cihazların bu kadar kullanılması sonucunda da bu cihazlara yönelik olan mobil uygulamaların da her geçen gün arttığı görülmektedir. Bu yüzden günümüzde milyonlarca mobil uygulama bulunmaktadır.

İnsanların gün içinde en çok vakit geçirdikleri yer mobil uygulamalardır. Tabi ki bu mobil uygulamaların üretilme aşaması da bir o kadar zordur. Uygulamaları tasarlayan kişiler, uygulamayı kullanan kişilerin hayatlarını daha kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

Eğer siz de bir mobil uygulama geliştirmek isterseniz, önünüzde bulunan iki farklı yöntem vardır. Bu yöntemler; native ve hybrid mobil uygulamalardır. Hybrid mobil uygulama, karma ya da melez uygulama olarak da anılmaktadır.

Hybrid Mobil Uygulama

Hybrid mobil uygulama, en çok tercih edilen uygulama türleri arasında yer almaktadır. Bu uygulamamanın karma ya da melez olarak anılmasının sebebi de uygulamanın çalışırken bir web uygulaması ile birlikte çalışmasıdır. Bu uygulamalar HTML, Javascript ya da CSS şeklinde ortaya çıkmaktadır. En son olarak da WebView adı verilen bir uygulamanın çalışması ile kullanılabilir hale gelmektedir. Hızlı bir şekilde ve nispeten daha kolay bir mobil uygulama sahip olmak isteyen kullanıcılar bu yöntemi daha çok tercih etmektedirler.

Hybrid Mobil Uygulama Avantajları

Hybrid mobil uygulamaların bu kadar çok tercih edilmesinin en önemli sebebi kullanımı ve öğrenimi kolay olan bir uygulama türüdür. Bu önemli avantajın yanında diğer bir avantajı da diğer uygulama türlerine göre üretim maliyetlerinin daha düşük olmasıdır. Tabi ki Hybrid mobil uygulamaların bu kadar avantajının yanında bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve belki de en önemlisi performans sorunları olarak gösterilebilir. Bu uygulamalar çalışabilmek için bir web ortamına ihtiyaç duyduklarından bazen kullanıcılar performans sorunları yaşatabilmektedir. Bu yüzden Hybrid mobil uygulamalar beklentisi daha düşük olan uygulamalar için kullanılması daha uygun olacaktır. Daha kapsamlı ve büyük uygulamalar yapılmak istendiğinde native uygulamaların kullanılması gerekmektedir. Native uygulamaların aksine Hybrid uygulamalar her iki işletim sistemine de uyum sağlayabilmektedir. Native ile yazılan bir android uygulamanın İOS sürümü de yapılmak istendiğinde her şeyin en baştan başlanılması gerekmektedir. Ancak Hybrid uygulama ile bu durum daha farklıdır. Hangi işletim sistemi türü için yazılırsa yazılsın diğeri için optimize etmek daha kolaydır.

Yazar:

İçerik editörlerimiz sizler için çalışıyor! Sektöre dair ipuçları ve en güncel haberlerle sizlerleyiz. Daha fazlası için bizi takipte kalın.