Andome BLOG

Son Yazılar
Captcha Nedir? Neden Gereklidir?

Captcha Nedir? Neden Gereklidir?

Captcha, hemen hemen çoğu internet sitesine giriş yapılırken karşılaşılan ve giriş yapanların bir insan olduğunun kanıtlanması için kullanılan bir kavramdır. Bu test insanların çok kolay anlayarak çözebildiği testler içermektedir. Ancak bu kolaylık robotlar için geçerli değildir.

Captcha testleri, sıklıkla silik yazılar, birbirine karışmış harfler ya da farklı resimlerden oluşabilmektedir. Bu test türleri insanlar tarafından kolayca anlaşılabilir. Ancak robotlar bilgisayar yazıları dışındaki nesneleri tanıyamadıklarından siteye de girişleri engellemiş olur. Siteye giriş yapabilmek için bu testlere doğru cevap verilmesi gerekmektedir.

Captcha Nedir?

CAPTCHA NEDEN GEREKLİDİR?

Captcha 2003 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Aslından çok basit bir yöntem kullanmasına rağmen çok etkili bir sonuç verebilmektedir. Bu testin ilk bulunma amacı aslında siteye giren botları engelleyerek bu botların sitenin performansını düşürmesini engellemektir. Böylece sitelerin arama motoru sıralamalarında da geriye düşmesi önlenmiş olur. Captcha her web sitesi için zorunlu olan bir uygulama değildir. Web sitesi sahibi daha güvenli bir kullanım amaçlanır ise bu testi kullanabilir

Yazar:

İçerik editörlerimiz sizler için çalışıyor! Sektöre dair ipuçları ve en güncel haberlerle sizlerleyiz. Daha fazlası için bizi takipte kalın.